راهنمایی شستشویی کالای خواب

هرچند شستشوی کالای خواب مانند بالشت، ملحفه، تشک و به طور کلی کالای خواب امری است که باید به طور مداوم انجام گیرد. اما با نزدیک شدن به ایام خانه تکانی برخی ترجیح می دهند این کار را به صورت اساسی تر انجام دهند. با شستن درست و اصولی ملحفه ها و بالشت ها از انتقال باکتری، چربی و گرد و غبار به پوست و سیستم تنفسی جلوگیری میشود. اکثر افراد زمانی که تصمیم به شستشوی کالای خواب می گیرند تنها رویه بالشت ها و تشک را می شویند در حالی که در طول شب و زمانی که در خواب هستیم مقدار زیادی گرد و غبار و چربی به همراه سلول های مرده پوست از روی ملحفه عبور کرده و به الیاف بالشت و پتو نفوذ میکنند علاوه بر این بالشت به مستقیما با صورت ما در تماس است در طول شب آلودگی ها در پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد اکنه و جوش خواهند شد.

راهنمایی شستشوی کالای خواب

راهنمایی شستشوی کالای خواب

مراحل شستشوی کالای خواب

حال که اهمیت شست و شوی و بهداشت کالای خواب مشخص شد، مراحل شست و شو را بررسی میکنیم. قبل از اقدام به شست و شوی هرگونه کالای خواب مانند شست و شوی بالش ابتدا دستورالعمل های موجود در لیبل کالای خوابتان را به دقت بخوانید، زیرا ممکن است برخی از انواع کالای خواب نیاز به شست و شو به طریقه خاصی داشته باشند.

نکات عمومی شستشوی کالای خواب

  • روتختی را جداگانه داخل ماشین لباس شویی بیندازید(به جهت جلوگیری از قاطی شدن رنگ هیچگاه روتختی را با دیگر ملحفه ها یا حتی لباس ها داخل ماشین لباس شویی نگذارید).
  • تعداد زیادی ملحفه یا روتختی را همزمان داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید(تا فضای کافی جهت شست و شو وجود داشته باشد).
  • تنظیمات دمای آب ماشین لباسشویی را روی آب سرد قرار دهید تا از تغییر رنگ احتمالی جلوگیری کنید.
  • برای خشک کردن از درجه های پایین خشک کن استفاده کنید.
  • حتما کالای خواب شسته شده را به مدت 1 روز در فضای باز و زیر نور آفتاب قرار دهید.
  • اگر در ثابت بودن رنگ روتختی دچار تردید هستید قبل از شست و شو مقداری از آن را در آب قرار دهید اگر هرگونه تغییر رنگی مشاهده کردید بهتر است از شست شو با ماشین لباسشویی خودداری کرده و آن را به خشک شویی بسپارید.
  • برای ضد عفونی کردن کالای خواب میتوانید از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید به این ترتیب که نصف پیمانه سرکه را با نصف پیمانه جوش شیرین مخلوط کرده و به چرخه شست و شو اضافه نمایید.همچنین اگر دوست دارید کالای خوابتان درخشان به نظر برسد میتوانید یک چهارم پیمانه آب لیمو هم به آن اضافه کنید.