خواب بخش بزرگی از زندگی ماست، حتی اگر نتوانیم هشت ساعت هم بخوابیم! موقعیت خواب و یا پوزیشن خواب نقش زیادی در کیفیت خواب شما دارد. موقعیتهای مختلف خواب، مزایا و معایب مختلفی دارند. اگر با درد یا سایر مشکلات سلامتی دست و پنجه نرم می کنید، این مقاله ممکن است به شما کمک کند.

انواع موقعیت خواب-لومانا

انواع موقعیت خواب-پوزیشن خواب

راهنمایی بهترین موقعیت یا پوزیشن خواب

هر موقعیت خواب دارای جوانب مثبت و منفی است، اما اگر بهترین حالت خواب شما کمتر از حالت ایده ال است، موقعیت خوابی که هستید بهترین انتخاب برای شماست. بنابراین ، ما شما را قضاوت نمی کنیم. هرچه قدر شما راحتر بخوابید، در واقع به بهترین موقعیت خواب خوب نزدیکتر میشوید. اگر می خواهید کیفیت خواب خود را بهبود بخشید، ما نکاتی را برای رسیدن به وضعیت خواب بهتر به شما می گوییم. موقعیت خواب و پوزیشن خوابیدن هر فرد متفاوت است. در این مطلب 4 نوع وضعیت مختلف خوابیدن و تاثیر آن بر سلامتی بدن را بیان می کنیم:

موقعیت خوابیدن به پشت (طاق باز)

اگر خوابیدن به پشت را دوست دارید، باید بدانید خوابیدن به پشت اغلب به عنوان بهترین موقعیت برای پیشگیری از دردهای صبحگاهی توصیه می شود. اگرچه محبوب ترین حالت خواب نیست و تنها هشت درصد از مردم به پشت می خوابند، اما این بهترین حالت است. تاکنون سالم ترین گزینه برای اکثر افراد، طاق باز (خوابیدن بر روی کمر) است. خوابیدن به پشت ، بهترین حالت را برای استراحت ستون فقرات فراهم می کند. در حقیقت ، کل اسکلت بدنتان از شما بخاطر خوابیدن روی کمر تشکر خواهد کرد.

خوابیدن به پشت-Back Sleeping

خوابیدن به پشت-Back Sleeping

مزایای خوابیدن به پشت:

 • کاهش چین و چروک صورت
 • کاهش سوزش قلب
 • جلوگیری از ریفلاکس اسید معده

معایب خوابیدن به پشت:

 • احتمال افزایش خروپف

این روش به گردن و ستون فقرات شما اجازه می دهد تا در حالت خنثی استراحت کنند. این بدان معنی است که هیچ فشار اضافی بر آن قسمتها وارد نمی شود، بنابراین احتمال کمتر ی دارد که دچار درد شوید. طاق باز (خوابیدن روی کمر)  بهترین روش برای جلوگیری از ریفلاکس اسید معده ایده آل است. عموما خر خر کردن افرادی که به صورت طاق باز می خوابند شایع تر است پس انتخاب بالش مناسب این حالت اهمینت زیادی دارد که ما بالش پر لومانا رو پیشنهاد می کنیم.بالشهای پر لومانا استاندارد می باشد و به اندازه کافی سر شما را تقویت کند.

مطالب مرتبط: معرفی انواع بالش بر اساس کاربرد

موقعیت خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پلو به کاهش ریفلاکس اسید معده کمک می کند. این پوزیشن بهترین نوع خوابیدن جهت سلامت ستون فقرات، کمر و گردن می باشد. افرادی که بیشتر به پلو می خوابند حتما باید بالشی استفاده کنند که نه خیلی ضخیم و نه خیلی نرم باشد.خوابیدن به پلو مناسب افرادی که دچار کم خوابی نیز هستند.

خوابیدن به پهلو-Side Sleeping

خوابیدن به پهلو-Side Sleeping

مزایای خواب به پلو:

 • فشار کمتر به قلب یا سوزش قلب کمتر (خوابیدن به پلوی چپ)
 • سلامت بهتر مغز
 • جریان بهتر خون
 • کاهش یبوست
 • کاهش رفلاکس معده

معایب خوابیدن به پلو:

 • آسیب شانه

نکته اصلی مبارزه با درد شانه – علاوه بر چرخاندن در حین خواب، ارتفاع صحیح بالش و موقعیت بازو است. یک بالشی پیدا کنید که پشتیبانی خوبی از گردن و ستون فقرات شما داشته باشد. همچنین می توانید از تکنیک قرار دادن یک بالش بین پاها استفاده کنید تا خواب راحتی را تجربه کنید.

موقعیت خوابیدن جنین

41 درصد از بزرگسالان این گزینه را انتخاب می کنند و جز محبوب ترین موقعیتهای خواب است. این وضعیت درست مانند وضعیت قرارگیری جنین در شکم مادر است. در وضعیت جنینی، فرد به پهلو دراز می‌کشد، در حالی ‌که پاها را به داخل شکم جمع می‌کند، چانه را به بازوها نزدیک و دست‌ها را خم می‌کند. موقعیت جنینی به سمت چپ، این حالت برای خانم های باردار ، عالی است. دلیل آن این است که گردش خون در بدن و همچنین در جنین را بهبود می بخشد و از فشار مایع رحم در مقابل کبد شما که در سمت راست شما است جلوگیری می کند.

موقعیت خواب جنین-Fetal Position

موقعیت خواب جنین-Fetal Position

این روش برای افرادی که دچار خُرخُر متوالی هستند ، نیز مناسب است. اما استراحت در وضعیت جنینی می تواند تنفس را در دیافراگم شما محدود کند و صبحگاه کمی احساس درد کنید. به جای اینکه چانه خود را به سمت سینه خود بکشید و زانوهایتان را به سمت بالا بکشید ، با صاف کردن بدن می توانید تا حد امکان از این مشکلات جلوگیری کنید. همچنین با قرار دادن یک بالش بین زانو می توانید  احساس درد در باسن و کمر خود را کاهش دهید.

موقعیت خوابیدن روی معده (دمر خوابیدن)

اگرچه این کار برای کاهش خروپف مفید است، اما اصلا موقعیت خواب خوبی نیست. هفت درصد از بزرگسالان این حالت را انتخاب می کنند ، اما این امر می تواند منجر به کمردرد و گردن درد شود ، زیرا ستون فقرات را در وضعیت خنثی قرار می گیرد. بعلاوه ، باعث فشار به عضلات معده می شود. بهتر است سعی کنید موقعیت دیگری را انتخاب کنید، اما اگر باید روی شکم خود بخوابید، سعی کنید طوری دراز بکشید که مجاری هوایی درگیر نشود. به جای اینکه سرتان به یک طرف برگردد، پیشانی خود را روی بالش قرار بدهید،تا راحتر نفس بکشد.

خوابیدن روی معده-دمر-Stomach Sleeping

خوابیدن روی معده(دمر) Stomach Sleeping

معایب خوابیدن روی معده ( دمر خوابیدن)

 • خواب کم
 • فشار به ستون فقرات
 • فشار به مفاصل پشت و گردن
 • بی حسی