لومانا+بامبو

گیاه بامبو

کلمه “بامبو” از زبان هلندی یا پرتغالی آمده است. این کلمه احتمالاً آن را از مالایی وام گرفته است. بامبو یکی از سریع ترین گیاهان در حال رشد در جهان است. از نخ بامبو در ساخت انواع لباس و مواد بهداشتی ، حوله و … استفاده می شود. گونه های خاصی از بامبو می توانند در طی 24 ساعت 910 میلی متر (36 اینچ) رشد کنند. این گیاه به طور طبیعی مقاوم است و نیازی به کود برای افزایش رشد آن نیست.
بامبوها در جنوب آسیا ، آسیای جنوب شرقی و آسیای شرقی از اهمیت اقتصادی و فرهنگی قابل توجهی برخوردار هستند. برای مصالح ساختمانی ، به عنوان منبع غذایی و به عنوان یک محصول خام همه کاره مورد استفاده قرار می گیرند. این گیاه از مقاومت فشاری خاص بالاتر از چوب ، آجر یا بتن و استحکام کششی خاصی برخوردار است.

bamboo-in-industry-and-fashion

bamboo-in-industry-and-fashion

نخ و الیاف بامبو

منسوجات بامبو شامل نخ ، پارچه، لباس، حوله و… است که از الیاف این گیاه تهیه شده است. پیش از برای ساختن ریزه کاری های انواع لباس های شیک و مد روز استفاده می شد. با پیشرفت تکنولوژی ، امروزه از  این الیاف در موارد بسیاری استفاده می شود. ترکیب نخهای دیگر با نخ بامبو ، فرم جدیدی از پارچه را شکل دهند که در صنعت مد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد نخ و الیاف بامبو در صنعت و مد

محصولات متنوعی از قبیل لباس فرم، بانداژ ، ماسک ، مواد بهداشتی و همچنین لباس پرستاران، حوله های بامبو و… همه از نخ های بامبو ساخته شده اند. الیاف بامبو معمولا نیاز به شست‌وشو ندارد، اما می‌توان با استفاده از مقدار کمی صابون قلیایی آن را شست‌وشو داد. این منسوجات مقاومت سایشی بالایی دارند. ثبات رنگ آنها در برابر شست‌وشو در حد قابل قبولی است.
از این الیاف برای تولید محصولات بهداشتی با کاربرد بیمارستانی و پزشکی نیز استفاده می‌شود. مانند باند و گاز پانسمان، لباس‌های جراحی، پوشاک پرستاران و… است.

خصوصیات نخ بامبو چیست؟

نرمی و لطافت
پارچه ای که از پیست داخلی ساقه بامبو ساخته شده است بسیار نرمتر از پنبه است. چنین احساسی نرم و تسکین دهنده ی را همه را دوست دارد.
جذب رطوبت
فیبر حاوی شکاف ها و سوراخ های است و این برای تهویه و همچنین جذب رطوبت مناسب است. میزان جذب آن بسیار بیشتر از لباس های پنبه ای است. نزدیکترین مثال این کاربرد .در حوله های تولید شده با بامبو می باشد. این حوله‌ها می تواند خیلی مناسب برای آپارتمان‌نشین‌ها باشد.
ضد حساسیت و باکتری
عناصر طبیعی ضد باکتری موجود در بامبو به دور نگه داشتن باکتری ها کمک می کند. از آنجایی که این الیاف  خاصیت ضدباکتریایی دارد، برای ساخت منسوجات بهداشتی مانند حوله، ماسک، پدجاذب، پوشش بسته‌بندی مواد غذایی و موارد مشابه مناسب است.
کاهش تعرق بدن
لباس هایی که از این الیاف ساخته شده اند باعث می‌شود از طریق منافذ بازی که در لباس ها وجود دارد، هوا به بدن شما برسد و مانع تعرق زیاد شود. این امکان می تواند مناسب افرادی باشد که در کشورهایی زندگی می کنند که بسیار گرم است.
حفاظت در مقابل اشعه ماواربنفش
گفته می شود لباس هایی که از الیاف بامبو ساخته شده است ، می توانند از شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند. مناسب برای کودکان و همچنین زنان باردار می باشد.
خاصیت ارتجاعی
نخهای بامبو 100٪ دارای خاصیت ارتجاعی طبیعی است.